Jukolan talkoolaiset juhlivat karonkassa

Noin 800 Kangasala-Jukolan järjestelyihin osallistunutta talkoolaista kokoontui lauantaina Raikkuun muistelemaan ikimuistoista kesäyötä. Jukolan karonkkaa vietettiin iltapäivällä Raikku Rokkaa ja Rakastaa -festivaalialueella ennen illan festariohjelmaa.

Jukolan kilpailunjohtaja Harri Virta, varajohtaja Ilari Grönholm ja pääsihteeri Antti Rantala lausuivat tervetulosanat. Samalla he kertoivat Kangasala-Jukolan saaneen uskomattoman hyvää palautetta osallistujilta. Talkoolaisetkin antoivat kesällä palautetta kokemuksistaan. Monet kertoivat saaneensa uusia tuttuja, nauttineensa upeasta yhteishengestä ja yllättyneensä tapahtuman tunnelmasta.

Raikun keittiömestarit pitivät pannut kuumina ja tarjoilivat karonkkajuhlijoille paellaa ja makkaroita. Sami Saari, Duo ja Hillary Klug viihdyttivät ohjelmalavalla.

Järjestävän seuran Kangasala SK:n lisäksi moni kangasalalainen seura ja yhdistys oli järjestelyissä mukana ison talkoolaisporukan voimin. Muun muassa Kangasalan Melojat, Roineen Tytöt, Harjulan Halla ja LP Kangasala ahkeroivat mukana usean kymmenen talkoolaisen voimin. Karonkan päätteeksi muistettiin yhteistyötahoja, seuran ulkopuolelta vastuuhenkilöinä järjestelyihin osallistuneita henkilöitä sekä koko tapahtuman mahdollistajia – maaston ja kilpailukeskuksen maanomistajia.

‒ Valtavat kiitokset kaikille järjestelyihin osallistuneille. Jokaisen panos oli äärimmäisen tärkeä. Järjestimme maailman parhaan Jukolan, kiitteli Ilari Grönholm.

Karonkka päättyi Kesäpäivä Kangasalla -yhteislauluun.