
Hur kommer man till Mikkeli-Jukola
Mikkeli-Jukola 2025 närmar sig. Du bör planera din ankomst i god tid. Tävlingscentrumet ligger i Tikkala, Sora ja Betoni V. Suutarinen Oy och det finns inga parkeringsmöjligheter i närheten. Smidiga transportvägar och skyttelbussar från de olika parkeringsområdena har dock ordnats för alla ankommande.
Du kan anlända till Mikkeli med bil, tåg eller buss. Tågtidtabeller och biljetter finns på VR:s webbplats, och även Matkahuolto och OnniBus kör till S:t Michel. Från S:t Michels Matkakeskus är det bara en kort promenad på 300 meter till torget. Från torget går det bussar till tävlingscentrumet. S:t Michels marknadsförening planerar aktiviteter på torget, så det blir trevligt att tillbringa lite mer tid där.
Under Jukola evenemang parkeras bilarna antingen på S:t Michels flygplats eller på Otavas parkeringsplats. Flygplatsen kommer att vara öppen redan på fredagen, men Otavas parkeringsplats kommer endast att användas under lördag och söndag. Ankommande fordon kommer att hänvisas till parkeringsområdet enligt de skyltar som tillhandahålls av arrangörerna.
Den huvudsakliga parkeringen för husvagnar är på Kalevankangas. De som är först med att köpa en parkeringsplats för husbilar och husvagnar i Jukolas registreringssystem hänvisas till HK Foods fabriks parkeringsplats. De som har köpt en parkeringsplats för husvagn eller släpvagn kommer att få en parkeringsbiljett i förväg med instruktioner om hur man kommer till parkeringen.
Gratisbussar kommer att finnas tillgängliga från parkeringsplatserna till tävlingscentret. Från Otava-parkeringen till Kariniemi busshållplats tar det tio minuter och från flygplatsen, Kalevankangas och torget till HK busshållplats tar det cirka tjugo minuter. Bussarna går nonstop, men det finns separata avgångar kl. 02-07 på lördag-söndag kväll. Mer detaljerad information kommer att publiceras senare.
Bussarna anländer till antingen HK:s eller Kariniemi busshållplats, varifrån det är cirka 1,5-2 kilometers promenad till tävlingscentrumet och tältområdena. Alla bör komma ihåg namnet på sin hållplats för återresan. Att anlända med cykel är också att rekommendera och ett enkelt sätt att ta sig till evenemanget. Gratis cykelparkering finns i närheten av tävlingscentrumet.
Arrangörerna tillhandahåller ingen separat tjänst för transport av utrustning, så de tävlande bör vara beredda på att själva bära all nödvändig utrustning. Förhandsmeddelande kommer att ges vid ett senare tillfälle om tunga föremål måste föras in.
För att allt ska gå så smidigt som möjligt är det viktigt att avsätta tillräckligt med tid för transporter och att anlända till tävlingscentrumet i god tid.
Följ Mikkeli-Jukolas webbplats, kanaler i sociala medier och Jukola-appen för aktuell information om evenemanget. Vi ses på Mikkeli-Jukola!