Päätoimihenkilöt

Jukolan kilpailunjohtajat ja ratamestarit

Vuosi Paikkakunta Järjestäjät Kilpailujohtaja Ratamestari Pääsihteeri
1949 Helsingin koillispuolella Ruskea-
sannalta Korson ja Sipoon kautta
Tapanilaan.
HS, Hgin Toverit, Korson Kunto, Savion Sampo, Suomenlinnan Urh.,SuVe, SV, Tapanilan Erä, Örnen, Kaukametsälaiset Jaakko Kahila Erkki Pekkanen ja ryhmä
1950 Nurmijärven Palojoki-Seutula-
Keimola-Lahnus-Etelälahti-Lahnus-
Keimola-Vantaan Myllykoski
HIFK, Hirvet, HS, HT, Reima, SuomlU,TE, Örnen, Kaukametsäläiset K.A.Leppä Viljo Nyfors ja ryhmä
1951 Hollolan lentokenttä Lahden Suunnistajat -37 Toivo Oja-Solmu Kantola Solmu Kantola-Toivo Oja
1952 Hämeenlinna, Miemala Hämeenlinnan Tarmo Benjam Lehtonen-Olavi Eronen Benjam Lehtonen ja ryhmä
1953 Valkeala, Utti Utin Haukat Paavo Laherto-Lauri Villikka-Dick Karlsson Lauri Villikka ja ryhmä
1954 Lahti, Arkiomaanjärvi Lahden Suunnistajat -37 Tapio Poikolainen Martti Ikävalko
1955 Kangasala, Säynäjärvi Tampereen Pyrintö Martti Hakala-Eino Halinen Urho Turtiainen, Veikko Sipilä
1956 Riihimäki, Paalijärvi Riihimäen Suunnistajat Karl Muller Jalmari Arrelo
1957 Virolahti, Ravijoki Haminan Tarmo Hannu Koskivuori Vilho Himanen, Erkki Tähkäpää, Jaakko Peippo
1958 Karkkila, Vuotinainen IK Örnen Lars-Olof Liljeström Sven-Erik Fagerholm, Henry Sell
1959 Vammala, Vaununperä Suunta-Sepot, Karkun Karku Veikko Lehto Onni Kallio, Harri ja Matti Rantala
1960 Kouvola-Valkeala Kouvolan Urheilijat Eino Kakko Pekka Ronkka
1961 Tammela, Valkeaviita Turun Suunnistajat Johan Veranto Uuno Arvola, Ulla Kauppila (V)
1962 Orimattila, Luhtikylä Lahden Hiihtoseura Jukka Simola Veikko Korkka + ryhmä
1963 Kiikala, Johannislund Helsingin Suunnistajat Matti Salmenkylä Juhani Salmenkylä, Salme Arminen (V) Mauno Nieminen
1964 Joutseno, Vesikkola Joutsenon Kullervo Antti Ahtiainen Unto Arminen + ryhmä
1965 Petäjävesi, Kintaus Petäjäveden Petäjäiset Erkki Eklund Keijo Loisa
1966 Padasjoki, Tarusjärvi Asikkalan Raikas Risto Kemppi-Unto Vilen Soini Jussila, Aulis Kivistö, Esko Vainio, Esko Riukka Aulis Kivistö
1967 Halikko, Hajala Halikon Hakoniskat Lasse Laiho Osmo Saarinen, Aaro Laavainen, Arvi Lehti Pekka Riikonen
1968 Mäntsälä, Kaukalampi Mäntsälän Urheilijat Leo Salonen Anssi Laine, Orvokki Salonen (V) ja ryhmä Mikko Laakso
1969 Tyrvää-Vammala, Roismala Suunta-Sepot Onni Kallio Yrjö Forsblom ja ryhmä Veikko Koskelo
1970 Riihimäki, Paarijoki Hyvinkään Rasti, Riiihimäen Suunnistajat Unto Kuuteri Arvo Kaasalainen ja ryhmä Seppo Viilomaa
1971 Vehkalahti, Pyhältö Vehkalahden Veikot Olli Vitikainen Vilho Leskinen ja ryhmä Matti Tapani
1972 Paimio, Motelli Turun Suunnistajat Pentti Lehvonen Uuno Arvola ja ryhmä Armas Salusvuori
1973 Hämeenlinna, Miemala Hämeenlinnan Tarmo Kalevi Tarvainen Aarno Hovikorpi ja ryhmä Eino Lehtovirta
1974 Puumala, Pistohiekka Anttolan Urheilijat, Juvan Urheilijat, Mikkelin Suunnistajat Rauno Tarkiainen Veikko Turunen, Marjatta Vauhkonen (V) ja ryhmä Leo Turunen
1975 Kankaanpää, Niinisalo Kankaanpään Urheilijat Jaakko Lindell Juhani Loukkalahti ja ryhmä
1976 Tammisaari, Spjutsböle OK Järven Bernhard Biström Per Dahlström, Sune Forsström
1977 Ruokolahti, Virmutjoki Imatran Suunnistajat, Ruokolahden Suunnistajat Harri Tonder Antti Kataja ja ryhmä
1978 Kuorevesi, Halli Eräpirkat., Jämsän Retki-Veikot, Kuoreveden Kärki Heikki Nikander Alpo Nisula ja ryhmä Eino Enqvist
1979 Lapua, Simpsiönvuori Lapuan Virkiä Ilpo Pajula Esko Ojutkangas, Paavo Vähäpesola
1980 Rovaniemi, Ounasvaara Ounasvaaran Hiihtoseura Ensio Salomaa Jouni Keskinarkaus Pentti Vähämäki
1981 Hyvinkää, Kytäjä Rajamäen Rykmentti, Rajamäen Kehitys Risto Pirinen, Veijo Tenhoranta Antti Savela Raimo Kainila
1982 Liperi, Pärnavaara Kalevan Rasti Veli Pippuri Pentti Hassinen Markku Ahtiainen
1983 Valkeala, Selänpää Kouvolan Rasti -72 Vesa-Matti Laakso Pertti Saareks Antero Rossi
1984 Heinolan mlk, Vierumäki Helsingin Suunnistajat Pauli Pesonen Reino Hotti , Pirkko Salmenkylä (V) Reimo Uljas/td>
1985 Laitila, Tulejärvi Laitilan Jyske Jorma Lemmetti Mikko Laaksonen, Tapani Takala Matti Perkkola
1986 Teisko, Kaanaa Epilän Esa, KooVee, Tampereen Pyrintö,Tampereen Poliisi-Urheilijat, Tampereen Yritys Erkki Ripatti (kilpjoht), Raimo Vehviläinen (teknjoht) Reijo Kujansuu Mauri Rantala
1987 Hollolan lentokenttä Asikkalan Raikas, Lahden Suunnistajat -37 Heino Avikainen (kilpjoht), Juhani Nuorala (teknjoht) Veijo Tahvanainen Pentti Rautavuo
1988 Pudasjärvi, Isosyöte Iisu, Pudasjärven Urheilijat Seppo Sammelvuo (kilpjoht), Matti Haatainen (teknjoht) Pekka Lampela Lauri Suorsa
1989 Joutseno, Myllymäki Joutsenon Kullervo, Lappeen Riento Hannu Mutikainen (kilpjoht), Hannu Myllärinen (teknjoht) Markku Pietikäinen, Ari Torniainen (V) Ahti Siiskonen
1990 Juva, Koikkala Juvan Urheilijat Heikki Laukkanen (kilpjoht), Kari Pitkänen (teknjoht) Juhani Sihvonen Päivi Toivari
1991 Vimpeli, Lakeaharju Alajärven Ankkurit, Kauhavan Wisa, Lappajärven Veikot, Vimpelin Hiihtoseura Tapio Salo (kilpjoht), Martti Koivumäki (teknjoht) Vesa Tammisto Unto Kortesalmi
1992 Virolahti, Ravijoki Vehkalahden Veikot Markku Seppä (kilpjoht), Paavo Huopainen (teknjoht) Jorma Sipilä, Ismo Nopanen (V) Eeva Päiviö
1993 Paimio kk Paimion Rasti, Sauvon Urheilijat Juhani Harittu (kilpjoht), Anssi Saarinen (teknjoht) Simo Mannervesi(V), Matti Sipponen(J) Jorma Kivelä
1994 Pelkosenniemi, Pyhä-Luosto Kemijärven Urheiljat, Lapin Veikot Matti Alajärvi (kilpjoht), Veikko Vuontisjärvi (teknjoht) Esa Turunen Matti Torvinen
1995 Sipoo kk KeU, SV Veikko Kostiainen (kilpjoht), Kari Melleri (teknjoht) Rainer Karlsson, Martti Karjanmaa (V) Ossi Honkasalo
1996 Rautavaara, Harsukangas Kuopion Suunnistajat, Nilsiän Nujakka, Siilin Rasti Matti Hartikainen (kilpjoht), Esko Tokola (teknjoht) Jorma Pöyhiä ja Vesa Tiihonen, Hannu Kankkunen (V) Saku Parviainen
1997 Jyväskylä, Killerjärvi Suunta-101 Esko Junttila (kilpjoht), Juhani Jokela (teknjoht) Kari Häkkinen, Pasi Liuha Ilkka Laakso
1998 Siuntio, Svartbäck Hiidenkiertäjät Matti Pekki (kilpjoht), Olli Leijavuori (teknjoht) Jari Tepponen, Arvo Paulin Petri Forsman
1999 Eurajoki, Rikantila Eura-Kauttuan Urheilijat, Euran Veikot, Kiukaisten Urheilijat Ilkka Koota Mika Ruuhiala, Esa Helin (V) Petri Järvinen
2000 Liperi, Pärnävaara Kalevan Rasti Pertti Ahtiainen (kilpjoht), Veijo Tahvanainen (teknjoht) Börje Vartiainen, Pentti Hassinen (V) Rauno Asikainen
2001 Jurva, Tainuskylä Rasti-Jussit, Suunta-Jurva Keijo Jylhä (kilpjoht), Antti Lepistö (teknjoht) Erkki Tamminen, Reima Katajamäki (V) Jussi Pasanen
2002 Asikkala, Vesivehmaan lentok. Asikkalan Raikas, Lahden Suunnistajat -37 Heino Avikainen (kilpjoht), Kari Pitkänen (teknjoht) Jouko Heinonen, Esko Jokinen (J), Pekka Nieminen (V) Anu Tahvanainen
2003 Sulkava keskusta Juvan Urheilijat, Olavin Rasti, Sulkavan Urheilijat -41 Mauri Ralli (kilpjoht), Juha Tarkiainen (teknjoht) Juhani Sihvonen (J), Vesa Hienonen (V) Kristian Liljeström
2004 Jämin lentokenttä Ikaalisten Nouseva Voima, Kankaanpään Suunnistajat Olavi Rajala Pentti Hämäläinen (J)
Jukka Pohjonen (V)
Jorma Mäkinen
2005 Anjalankoski, Sippola Sippurasti Vesa Vainio Marko Uotila (J)
Jyrki Hyyrynen (V)
Anna-Liisa Uutela
2006 Salo Angelniemen Ankkuri, Salon Viesti, Salon Vilpas Raimo Honkanen Ilkka Saarimäki (J), Matti Mäkinen (V) Risto Kivinen
2007 Lapua Lapuan Virkiä Ilpo Pajula Petri Saari (J)
Heikki Hautala (V)
Juha Nivukoski
2008 Tampere, Kaanaa Koo-Vee, Tampereen Pyrintö Erkki Eskelinen (kilpjoht), Tarmo Vilén (teknjoht) Jari Kymäläinen, Ilkka Kivisara (J), Jouni Mähönen(V) Sampsa Stenström
2009 Mikkeli, Kalevankangas Navi Juhani Sihvonen Jorma Kemppi, Teijo Laasanen (V)
Kai Hirvonen (J)
Maarit Tuomisto
2010 Hyvinkää, Kytäjä Hyvinkään Rasti, Rajamäen Rykmentti Risto Pirinen Tapani Partanen (V), Ari Kattainen (J) Anneli Miettinen
2011 Virolahti, Ravijoki Vehkalahden Veikot Markku Seppä (kilpjoht), Marko Koskiaho (teknjoht) Jorma Sipilä, Jarkko Liuha (V), Janne Weckman (J) Salla Töyrylä
2012 Vantaa, Hakunila Keravan Urheilijat, Pihkaniskat Veikko Kostiainen (kilpjoht), Vesa Lehtomäki (teknjoht) Eero Nevalainen, Pekka Rytkönen (V), Martti Karjanmaa (J), Ari Parviainen (J) Päivi Luoma
2013 Jämsä, Myllymäki Jämsän Retki-Veikot Jaakko Lajunen (kilpjoht), Panu Kärkkäinen (teknjoht) Pentti Helminen, Juha Rantala (V), Reijo Hokka (J) Ville Sabel
2014 Kuopio, Vehmersalmi Kuopion Suunnistajat Jouko Kaihua Juhani Jetsonen (J), Vesa Tiihonen (V) Jari Jetsonen
2015 Paimio, Ajoharjoittelukeskus Paimion Rasti, Turun Suunnistajat Janne Virtanen (kilpjoht), Erkki Haavisto (varajoht) Marko Virta, Jyrki Kajavalta (V), Jukka Oksa (J) Eero-Antti Lonka
2016 Lappeenranta, Raippo Lappeen Riento Juha Heimala Ari Torniainen, Ilkka Torniainen (V), Heikki Torniainen (J) Tuija Tavia
2017 Joensuu, Eno kk Kalevan Rasti Arja Makkonen (kilpjoht), Börje Vartiainen (teknjoht) Jussi Silvennoinen, Simo Martomaa (V,J), Petri Vainio (V,J) Sami Leinonen
2018 Hollola, Hälvälä Hollolan Urheilijat -46 ja Lahden Suunnistajat -37 Jorma Aherto (kilpjoht), Tauno Haapasaari (teknjoht) Jarmo Pikkarainen, Juhani Jaskari (J), Ville Kauppi (V) Tuula Tjäder
2019 Kangasala, Heponiemi Kangasala SK Harri Virta (kilpjoht), Ilari Grönholm (varajoht) Mikko Heikkinen, Jarkko Liuha (V,J), Petteri Laitinen (V,J) Antti Rantala
2020 Ei järjestetty
2021 Rovaniemi, Mäntyvaara Ounasvaaran Hiihtoseura Martti Anttila Kimmo Määttä (J), Jyrki Itkonen (J), Mikko Rapakko (V), Harri Mäki (V) Sami Leinonen
2022 Mynämäki, Urheilukeskus Liedon Parma, Mynämäen Suunnistajat -52 Petri Paukkunen
2023 Porvoo OK Trian Kalevi Ilonen
2024 Kauhava Kauhavan Wisa, Lapuan Virkiä Jukka-Pekka Sorvisto
2025 Mikkeli Navi
2026 Kotka Kymin Suunnistajat, Vehkalahden Veikot