
47. Venlojen viesti saatiin onnistuneesti käyntiin Mikkelissä lähes 1500 joukkueen ampaistessa kohti Tikkalan haastavia maastoon. Naisten matkaa K-pisteelle säesti Sammy Babitzin Daa-da daa-da -kappaleen osuvat sanoitukset.
Lähtölaukauksen ampuivat puolustusministeri Antti Häkkänen, prikaatinkenraali Jyri Raitasalo ja SBS Betoni Oy:n toimitusjohtaja Juho Suutarinen konekiväärisarjatulella.
Suurimmilla joukkuemäärillä voittoa lähtevät tavoittelemaan Tampereen Pyrintö ja Helsingin Suunnistajat, molemmat 27 joukkueella ja Espoon Suunnistajat 20 joukkueella. Kaiken kaikkiaan osallistuvia joukkueita on saapunut kisaan 15 eri maasta.
Huippujoukkueiden lisäksi mukana kilpailussa on monenlaisilla taustoilla kilpailuun läheviä harrastejoukkueita. Lähtöä jännittämässä ja oman joukkueensa RFH TT:n ensimmäiset osuuden juoksijaa kannustamassa olivat myös raumalainen kolmikko Hannakaisa Mäkitalo, Hanna Teerialho ja Heidi Koskinen. Kirkkaan vihreissä paidoissa suunnistava fysioterapeuttinelikkö kertoi odottavansa kisaa jännittynein fiiliksin. Mikkeli-Jukolaan naiset toi yllytyshulluus sekä kolmannen osuuden juoksijan Heidi Koskisen hyvät kokemukset edellisvuoden Jukolasta.
– Joukkueen suunnistajista ¾ on Jukolan ensikertalaisia. Fiilikset ovat kyllä jännittyneet, sillä ala-aste suunnistustaidoilla mennään, lukuun ottamatta viimeisen 2 kuukauden harjoittelua, naiset kertovat.
Aloitusosuuden juoksija Aino Liinamaa lähetettiin maastoon suuren tsempin kanssa.
– Neuvoimme nauttimaan tekemisestä. Harvoin tuolla yksin joutuu menemään ja jos eksyy, kannattaa pysähtyä ja katsella ympärille niin pian sieltä tulee joku, jolta voi kysyä apua, naiset vinkkaavat.
Venlojen voittajaa odotetaan maaliin noin 16.30. Viime vuoden voittoa puolustaa ruotsalainen Stora Tuna OK.
Kilpailua voi seurata Ylen kanavilta.
Kilpailujen tulospalvelu löytyy osoitteesta: https://online.jukola.com/tulokset-new/fi/j2025_ve/
Teksti: Paula Lehtomäki
Yläkuva: Kimmo Hirvonen